VII Мiжнародний облiк чисельностi бiлого лелеки

Стало вже традиційним раз на 10 років проводити Міжнародні обліки чисельності білого лелеки. Черговий - VII - проходить у 2014 році. Проводиться він під егідою міжнародної організації по охороні птахів BirdLife International. В Україні облік проводить партнерська організація BirdLife International - Українське товариство охорони птахів за підтримки NABU, партнера BirdLife International у Німеччині. Координатор обліку - орнітолог Віталій Грищенко.
vgrishchenko@mail.ru

Взяти участь в обліку можуть усі бажаючі. Найпростіший спосіб - заповнити цю online-форму.

Цього птаха в рiзних мiсцевостях України ще називають чорногузом, буслом, боцяном, гайстером. Вiн добре вiдомий усiм, бо живе поряд із людьми i належить до найбiльш улюблених наших пернатих. Чисельнiсть бiлого лелеки протягом тривалого часу практично повсюди скорочувалась, але в 1990-х роках почала зростати. Данi про її подальші змiни дуже цікаві й важливі для науковців. Вони потрiбнi для контролю за станом популяцiї та розробки заходiв по охоронi птахів.

Найголовнiша iнформацiя – кiлькiсть гнiзд, зайнятих лелеками, та число пташенят у них, а також кiлькiсть лелечих гнізд, у яких пташенята не виросли. Важливо також указати на чому розміщені лелечі гнізда. В останні десятиліття все більше їх з'являється на стовпах електроліній. Науковцям важливо відстежувати ці процеси.

На жаль, ми не знаємо точно, скільки в нас чорногузів. Територія велика, птахів багато, бажаючих їх рахувати не вистачає. За попередніми підрахунками науковців, зараз в Україні щороку гніздиться близько 30-35 тисяч пар білих лелек. Причому на південному сході країни проходить межа ареалу – через Крим, Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області. Допоможіть нам узнати про цих птахів якомога більше. Можна повідомляти й про окремі гнізда, які Ви побачили випадково проїздом, але найбільш цінна інформація, звичайно, - повний облік гнізд у населеному пункті. Можна надсилати й дані за попередні роки, вказавши у відповідному полі, за який вони рік. Не обов'язково відповідати на всі запитання анкети, для науковців буде цінною й інформація по окремих із них.

Щоб повідомити про гнізда у багатьох місцях зручніше буде заповнити ексцелівську таблицю.

Для тих, хто хоче дізнатися про білого лелеку більше, можемо порадити цілий ряд науково-популярних та наукових публікацій, які можна вільно скачати.

 

Результати гніздування в цих гніздах:

Кількість пташенят у гніздах:

Розміщення гнізд:

Додаткова інформація: